PŁYN ADBLUE®/DEF

NORMA EMISJI SPALIN EURO 6, SILNIKI DIESLA ORAZ SELEKTYWNA REDUKCJA KATALITYCZNA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

<h3>CZYM JEST PŁYN AdBlue®/DEF (DIESEL EXHAUST FLUID) ?</h3>

DEF, powszechnie znany jako AdBlue®, AUS 32 oraz ARLA 32, nie jest substancją zaliczaną do niebezpiecznych, ani groźnych dla środowiska. Nie jest też palny, wybuchowy, ani szkodliwy dla zdrowia. Przechowywany w specjalnym, dedykowanym zbiorniku w samochodzie, DEF jest wprowadzany do układu wydechowego w celu oczyszczenia spalin. Zamienia tlenki azotu (NOx) w nieszkodliwą parę wodną oraz azot.

<h3>KIEDY BĘDĘ WIEDZIAŁ, ŻE POZIOM PŁYNU DEF W MOIM SAMOCHODZIE JEST NISKI?</h3>

1. Pierwsza informacja pojawi się w momencie gdy zalecane będzie uzupełnienie płynu w zbiorniku.
2. Druga informacji pojawi się wraz z POMARAŃCZOWĄ kontrolką ostrzegawczą mówiącą o konieczności uzupełnienia płynu w zbiorniku.
3. Trzecia informacja rozpocznie odliczanie dystansu, po przekroczeniu którego uruchomienie auta nie będzie możliwe bez uzupełnienia płynu.
4. Ostatnia informacja pojawi się wraz z CZERWONĄ kontrolką ostrzegawczą, która będzie oznaczać, że nie ma już płynu DEF w zbiorniku i kolejne uruchomienie pojazdu będzie niemożliwe bez uzupełnienia poziomu płynu.

ZAPOZNAJ SIĘ Z ELEKTRONICZNĄ INSTRUKCJĄ OBSŁUGI
OBSŁUGA UKŁADU DEF/AdBlue®

Ważne jest, aby kontrolować poziom płynu DEF w układzie oczyszczania spalin swojego Land Rovera, ponieważ prawodawstwo UE zabrania uruchomić silnik w przypadku jego braku. Twój samochód z wyprzedzeniem zasygnalizuje Ci, gdy poziom płynu jest niski i będzie informował zdecydowanie wcześniej, abyś miał czas na jego dolanie. Podczas rutynowej wizyty w Autoryzowanej Stacji Obsługi marki Land Rover zbiornik zostanie napełniony jako część zaplanowanego serwisu. Proszę odnieść się do instrukcji obsługi pojazdu, aby uzyskać więcej informacji. Lokalny Dystrybutor marki Land Rover jako część przeglądu okresowego Twojego samochodu uzupełni także poziom płynu DEF. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z Instrukcją Obsługi.

Zapoznaj się z elektroniczną Instrukcją Obsługi
RANGE ROVER

RANGE ROVER

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską po prawej stronie. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

RANGE ROVER SPORT

RANGE ROVER SPORT

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską po prawej stronie. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

RANGE ROVER EVOQUE

RANGE ROVER EVOQUE

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską poniżej zbiornika płynu hamulcowego. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

NOWY DISCOVERY

NOWY DISCOVERY

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską po prawej stronie. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

DISCOVERY 4

DISCOVERY 4

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się obok wlewu paliwa w tylnej, prawej części samochodu. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

DISCOVERY SPORT

DISCOVERY SPORT

Gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue® ?Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską w lewej, górnej części. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
JAK SPRAWDZĘ POZIOM PŁYNU DEF/ AdBlue® ?

Dystans do następnego uzupełnienia płynu DEF można sprawdzić w każdej chwili za pomocą komputera pokładowego w samochodzie*. Wykonaj następujące kroki:


1. Włącz zapłon, lecz nie odpalaj silnika (upewnij się, że odpowiedni kluczyk jest wewnątrz pojazdu oraz, że pedał hamulca nie jest wciśnięty. Przytrzymaj przycisk START/STOP do momentu podświetlenia deski rozdzielczej)
2. Naciśnij przycisk OK na kierownicy aby uzyskać dostęp do głównego menu komputera pokładowego (w niektórych modelach, należy kilkukrotnie nacisnąć przycisk OK na kierownicy, do momentu pojawienia się Asystenta Podróży na ekranie komputera)
3. Używając strzałek na kierownicy, odnajdź i zaznacz funkcję "Informacje o pojeździe"
4. Naciśnij przycisk OK, aby potwierdzić wybór.
5. Przewiń listę, odnajdź i zaznacz funkcję "Diesel Exhaust Fluid" (w niektórych modelach wyświetlane jako "Następny przegląd")
6. Naciśnij przycisk OK, aby potwierdzić wybór - komputer pokazuje dystans do następnego uzupełnienia płynu DEF.


*Nie wszystkie samochody zostały wyposażone opisaną powyżej funkcję. Prosimy o kontakt z Autoryzowanym Dystrybutorem marki Land Rover w celu uzyskania szerszych informacji.

JAK CZĘSTO POWINNO SIĘ UZUPEŁNIAĆ PŁYN DEF/AdBlue® ?

Przeciętne zużycie płynu DEF to 1 litr na 800 km przejechanej trasy, jednak zużycie może się znacznie różnić w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i stanu drogi.

CO SIĘ STANIE GDY ZABRAKNIE PŁYNU DEF W ZBIORNIKU ?

Jeśli zabraknie płynu DEF, nie będzie możliwości ponownego uruchomienia silnika Twojego Land Rovera jeśli go wyłączysz - jest to wymóg przepisów dotyczących emisji EU6. Zbiornik musi być napełniony minimum 3,6L płynu DEF zanim pojazd zostanie uruchomiony.

CZY MOGĘ SAM UZUPEŁNIĆ POZIOM PŁYNU DEF ?

Tak, u autoryzowanego dystrybutora marki Land Rover możesz kupić butelkę o pojemności 1,89 L, zawierającą płyn DEF, aby uzupełnić poziom płynu samodzielnie. Butelki zostały specjalnie zaprojektowane, aby były łatwe i bezpieczne w użyciu. Nie zalecamy uzupełniania poziomu płynu DEF używając innego rodzaju opakowań.
Nie dolewaj żadnych innych płynów do zbiornika lub płynu DEF, który nie spełnia norm ISO22241-1 lub DIN 70070 ponieważ może mieć to wpływ na działanie Twojego samochodu.


Jeśli wlejesz przez pomyłkę płyn DEF do zbiornika paliwa swojego samochodu, NIE ODPALAJ silnika i od razu skontaktuj się ze swoim lokalnym dystrybutorem marki Land Rover.


Nie powinno się używać do napełniania płynu DEF dystrybutorów na stacjach paliwowych ponieważ wytwarzają za duży przepływ płynu co może uszkodzić zbiornik płynu DEF w Twoim samochodzie.


Prosimy o zapoznanie się z instrukcją napełniania zbiornika płynu DEF w Instrukcji Obsługi. instrukcją napełniania zbiornika płynu DEF w Instrukcji Obsługi.

CZY PŁYN DEF JEST NIEBEZPIECZNY ?

Chociaż DEF nie jest niebezpieczny, to jeśli dojdzie do kontaktu z jakąkolwiek częścią ciała, lub nastąpi przypadkowe spożycie, prosimy zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu i zasięgnąć porady lekarza. Jeśli DEF zetknie się z lakierem Twojego Land Rovera, wystarczy go zetrzeć i spłukać powierzchnię. Aczkolwiek DEF może poplamić tapicerkę i odzież - w przypadku rozlania powinien zostać natychmiast usunięty przy użyciu zimnej wody i wilgotnej szmatki.

JAK POWINIENEM PRZECHOWYWAĆ PŁYN DEF ?

Zawsze przechowuj DEF w oryginalnym opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producenta, pokazanych na butelce, dotyczących przechowywania i użytkowania. Płyn DEF nie powinien być przechowywany w pojeździe.

CZYM JEST USTAWODAWSTWO DOT. EMISJI?

Ustawodawstwo dotyczące emisji ma na celu uczynienie samochodów bardziej przyjaznymi dla środowiska poprzez ograniczenie emisji spalin.

CZYM JEST EURO 6?

Euro 6 jest to norma dopuszczalnych emisji spalin w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Ma za zadanie wymusić na producentach tworzenie samochodów przyjaznych środowisku naturalnemu. Norma posiada zapisy regulujące limity emisji szkodliwych substancji, tlenków azotu (NOx) oraz węglowodorów (HC), przez samochód na każdy kilometr przebytej drogi.


Samochody z silnikami benzynowymi oraz diesla podporządkowane są różnym ograniczeniom w normie Euro 6. Dla samochodów z silnikiem diesla, dozwolony limit emisji tlenków azotu (NOx) został obniżony do 80 mg/km (z wartości 180 mg/km), podczas gdy limit emisji węglowodorów został obniżony do 170 mg/km (z wartości 230 mg/km). Limit emisji tlenków azotu dla aut napędzanych silnikiem benzynowym pozostał na poziomie 60 mg/km, a emisja węglowodorów na poziomie 100 mg/km.


Wraz z innymi producentami samochodów , Land Rover jest prawnie zobowiązany do przestrzegania nowych przepisów w następujących terminach:


Od 1 stycznia 2015 roku wszystkie nowo wprowadzone pojazdy muszą spełniać normy Euro 6. Dotyczy to wszystkich nowych modeli na rynku, na przykład : Discovery Sport. Pojazdy już w sprzedaży muszą być zgodne z Euro 6 od 1 września 2015 roku , aczkolwiek:
Pojazdy już w sprzedaży, które zostały zbudowane i wysłane przez producenta przed dniem 1 czerwca 2015 mogą być nadal sprzedawane do 1 września 2016. Jednakże, producent musi wystąpić o odstępstwo w ​​tych przypadkach.


W celu uzyskania większej ilości informacji odnośnie płynu AdBlue® prosimy o kontakt z lokalnym Dystrybutorem marki Land Rover lub o zapoznanie się z Instrukcją Obsługi.

*Gdy poziom DEF staje się niski, wyświetla się powiadomienie na komputerze pokładowym. Prosimy o uzupełnienie poziomu płynu DEF przy najbliższej okazji. Istnieje możliwość skontaktowania się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Land Rover w celu uzupełnienia poziomu płynu DEF. W razie konieczności, poziom płynu DEF można uzupełnić korzystając ze specjalnych butelek dostępnych w ASO marki Land Rover. Przeciętne zużycie płynu DEF to 1 litr na 800 km przejechanej trasy, jednak zużycie może się znacznie różnić w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i stanu drogi.


AdBlue® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Verband der Automobilindustrie e. V. (VDA)