CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE UKŁADU NAPĘDOWEGO PHEV (Q & A)
Q) CZY AKUMULATOR OBJĘTY JEST GWARANCJĄ?
A) Tak, oprócz standardowej gwarancji pojazdu, nasze akumulatory EV mają osiem lat gwarancji.
Q) JAKI JEST ZASIĘG POJAZDU W TRYBIE ELEKTRYCZNYM?
A) Korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego, hybryda typu plug-in ma zasięg do 68 km*. Hybrydy plug-in mają również silnik benzynowy pozwalający na udanie się w dłuższą podróż.
Q) CZY MOGĘ ŁADOWAĆ SAMOCHÓD W DESZCZU?
A) Tak, podczas procesu ładowania bezpieczeństwo jest w pełni zapewnione.
Q) CZY SIECI ELEKRYCZNE RADZĄ SOBIE Z ŁADOWANIEM SAMOCHODÓW?
A) Sieć elektryczna z łatwością radzi sobie z ładowaniem samochodów elektrycznych. Większość ładowań ma miejsce w nocy, gdy zużycie energii jest niskie. Wraz z innymi producentami samochodów współpracujemy z rządami i dostawcami energii, aby zapewnić utrzymanie ciągłości w dostawie energii.
Q) CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE SĄ WOLNIEJSZE, NIŻ TE Z SILNIKIEM BENZYNOWYM LUB DIESLA?
A) Nie, silniki elektryczne generują maksymalną wartość momentu obrotowego natychmiastowo po ruszeniu z miejsca, co prowadzi do bardzo szybkich czasów reakcji i przyspieszenia.
Q) CZY SAMOCHODY ELEKTRYCZNE SĄ BEZPIECZNE?
A) Tak, wszystkie nowe modele spełniają te same rygorystyczne normy bezpieczeństwa, co każdy inny pojazd.
RODZAJE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
Czym jest samochód hybrydowy z napędem elektrycznym typu plug-in?

Samochód hybrydowy z napędem elektrycznym (PHEV) wyposażony jest w konwencjonalny silnik spalinowy i mocny silnik elektryczny, które pracują równolegle. Silnik elektryczny jest zasilany akumulatorem wysokonapięciowym o dużej pojemności, który może być ładowany zewnętrznie. Akumulator o dużej pojemności umożliwia jazdę w trybie wyłącznie elektrycznym do 68 km* po pełnym naładowaniu. Jest to dystans odpowiedni dla większości regularnych podróży, takich jak dojazd do pracy czy szkoły.

*Dane zostały skalkulowane wykorzystując procedurę testową NEDC2.

Czy samochody hybrydowe typu plug-in to jedeny rodzaj aut elektrycznych?

• MHEV. Wykorzystują zintegrowany generator rozrusznika i baterię do zbierania energii podczas haowania.
• HEV. Łączą one silnik spalinowy i napęd elektryczny. Akumulator jest ładowany przez silnik i hamowanie regeneracyjne.
• PHEV. Połączenie silnika spalinowego i napędu elektrycznego. Akumulator może być ładowany ze źródła zewnętrznego, a także poprzez hamowanie regeneracyjne.
• BEV. Nie posiadają silnika spalinowego (benzyna lub diesel), tylko napęd elektryczny. Ładowanie odbywa się przez źródło zewnętrzne i hamowanie odzyskowe.

CODZIENNE UŻYTKOWANIE SAMOCHODU HYBRYDOWEGO PHEV
Czy warunki pogodowe mają wpływ na sprawność baterii?

W wysokich temperaturach zasięg jest zmniejszony, ponieważ energia jest wykorzystywana do chłodzenia akumulatora. Jeśli ekstremalnie wysoka temperatura utrzymuje się przez długi czas, ma to wpływ na żywotność baterii. W bardzo niskich temperaturach zasięg jest również zmniejszony, ponieważ energia jest wykorzystywana do ogrzania akumulatora. Baterie można przechowywać w temperaturze -40 ℃, ale przed jazdą należy je aktywować i rozgrzać do temperatury -20 ℃.

Czy baterie gorzej funkcjonują z czasem, tak jak w innych urządzeniach?

Akumulatory pojazdów elektrycznych (EV) można ładować tysiące razy przy niewielkim ich zużyciu.

Czy baterie należy wymieniać regularnie?

Akumulatory BEV i PHEV mają zwykle 8-letnią gwarancję, która jest znacznie dłuższa niż standardowe gwarancje samochodowe.

Jakie są główne zalety posiadania samochodu hybrydowego typu plug-in?

Hybrydy plug-in oferują wiele zalet pojazdów elektrycznych, takich jak: udoskonalenie, niskie koszty eksploatacji i zerowa emisja spalin podczas krótkich, regularnych podróży. Oferują jednocześnie dużą elastyczność, w postaci drugiego źródła zasilania - konwencjonalnego silnika spalinowego na dłuższe podróże. Połączenie silnika spalinowego oraz elektrycznego oznacza również, że pojazd może zapewnić moc, moment obrotowy i osiągi charakterystyczne dla tradycyjnego silnika o dużej pojemności.

Jakie są dodatkowo korzyści z posiadania wersji hybrydowej?

Hybryda plug-in oferuje wiele korzyści, które mają samochody elektrycznego i są idealnym rozwiązaniem dla Klientów, którzy nie wybraliby wersji w pełni elektrycznej. Przy coraz większym dostępie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, samochody elektryczne nie wpływają szkodliwie na środowisko, w porównaniu z tradycyjnymi jednostkami spalinowymi. Coraz częściej dostrzegają to rządy państw na całym świecie, zachęcając do zakupu, obniżaniając koszty i opodatkowanie samochodów hybrydowych. To, wraz z obniżonymi kosztami eksploatacji zelektryfikowanego samochodu, tworzy atrakcyjną ofertę finansową dla wielu osób, a jednocześnie hybyda działa jako konwencjonalny pojazd z silnikiem spalinowym, gdy jest to wymagane.

Jakie są wady posiadania samochodu hybrydowego typu plug-in?

Największe zalety hybryd plug-in odczują właściciele, którzy mogą korzystać z zewnętrznego ładowania przez znaczną część swojego przemieszczania się. Dłuższe podróże mogą odbywać się przy użyciu konwencjonalnego silnika, który ma podobne zużycie paliwa, co wersja bez dodatkowej jednostki elektrycznej. Po wyczerpaniu się ładunku początkowego, pozostały ładunek jest utrzymywany, aby zapewnić pomoc elektryczną do silnika spalinowego, gdy wymagana jest pełna moc.

ZASIĘG SAMOCHODU Z UKŁADEM NAPĘDOWYM PHEV
Czy hybryda plug-in będzie miała wystarczający zasięg na moją podróż?

Źródłem energii samochodach z układem hybrydowm jest silnik spalinowy, silnik elektryczny lub ich kombinacja, które można wybrać ręcznie lub automatycznie. Zasięg w trybie EV może wynosić nawet 68 km*.

*Dane zostały skalkulowane wykorzystując procedurę testową NEDC2.

Jakie czynniki wpływają na zasięg?

Obsługa systemów chłodzenia lub ogrzewania przyspieszy wykorzystanie zgromadzonej energii i zmniejszy zasięg samochodu (EV)., tak samo jak dynamiczna jazda.

Jak mogę zoptymalizować zużycie paliwa i ładowanie akumulatora?

W domyślnym trybie jazdy (Parallel Hybrid) można zoptymalizować zużycie paliwa lub poziom naładowania akumulatora, korzystając z jednej z dwóch alternatywnych funkcji zarządzania ładowaniem:
• Funkcja SAVE - ręcznie wybrana za pomocą ekranu dotykowego, funkcja SAVE, zapobiega spadkowi poziomu naładowania akumulatora poniżej określonego limitu. Pozwala to zapewnić dluższą, bezemisyjną podróż. Samochód będzie używał silnika elektrycznego tylko wtedy, gdy akumulator uzyska ładunek przekraczający zapisany poziom w wyniku hamowania odzyskowego. • Funkcja Predykcyjnej Optymalizacji Energii (PEO) - wprowadzenie celu w systemie nawigacji samochodu automatycznie uruchomi funkcję PEO. Wykorzystując dane wysokości dla wybranej trasy, PEO inteligentnie przełącza się między silnikiem elektrycznym, a benzynowym, aby zmaksymalizować zużycie paliwa podczas podróży.

ŁADOWANIE
Jakie są metody ładowania hybryd plug-in?

• Ładowanie prądem przemiennym (AC): Samochody elektryczne są dostarczane z przewodem do ładowania domowego, który łatwo podłącza się do pojazdu. Oznacza to, że można naładować pojazd w garażu lub na podjeździe, jeśli dostępne jest gniazdo zewnętrzne. Wbudowana ładowarka przekształca prąd zmienny na prąd stały. Czas ładowania zależy od kraju i sieci energetycznej w nim występującej, ale w celu szybszego ładowania można zainstalować ładowarkę ścienną, która ładuje samochód szybciej niż standardowe gniazdko elektryczne.
• Hamowanie odzyskowe: samochody elektryczne wykorzystują hamowanie odzyskowe, które przekształca energię kinetyczną pojazdu w energię elektryczną i wykorzystuje ją do ładowania akumulatora. Wytwarzana energia cieplna nie marnuje się, tak w przypadku tradycyjnch hamulców.

Czym jest "ładowanie w miejscu docelowym"?

Zwrot ten tyczy się ładowania samochodu w miejscach, do których udajesz się w celach rekreacyjnych, a nie służących typowo do ładowania samochodu, takich jak lokalne centra handlowe, hotele, siłownie itp.

Czym jest "ładowanie podczas podróży"?

Są to miejsca w których znajdziesz szybsze ładowarki, takie jak stacje paliw lub dedykowane stacje ładowania pojazdów elektrycznych.Umożliwiają ładowanie w najkrótszym czasie.

Jakiego sprzętu do ładowania będę potrzebować?

Nasze samochody hybrydowe typu plug-in są standardowo wyposażone w kabel ładujący, który jest odpowiedni do ładowania z domowego źródła zasilania. Ze względu na wygodę i szybkość ładowania warto zaopatrzyć się w ładowarkę ścienną. Koszty instalacji różnią się w zależności od rynku (i dostawcę energii elektrycznej), ale są przystępne cenowo i tanieją w miarę wzrostu liczby zapotrzebowania. Ładowarka ścienna może być wyposażona we wbudowany kabel ładujący, alternatywnie „Kabel ładowania publicznego” dostępny jako akcesorium, którego można używać przy ładowarce ściennej lub w publicznych punktach ładowania.


Uniwersalny kabel ładujący można wyposażyć w różne adaptery i warianty wtyczek, tym samym dostosować go do standardów w danym kraju. Są opcje gniazd domowych i przemysłowych, przy czym te ostatnie nadają się do szybszego ładowania, ponieważ mogą zapewnić przepływ energii o mocy 7 kW.

Czy będę musiał zmodyfikować instalację elektryczną w domu ze względu na ładowanie samochodu?

Nasze pojazdy hybrydowe typu plug-in są standardowo wyposażone w kabel ładujący, który można podłączyć bezpośrednio do domowych gniazdek. Aby szybciej i wygodniej ładować samochód należy skorzystać z usług wykwalifikowanego elektryka, który zamontuje oddzielny, dedykowany obwód ładowania w domowej instalacji elektrycznej oraz zainstaluje dedykowane gniazdo ładowania lub ładowarkę ścienną.

Kto może zainstalować ładowarkę ścienną?

Land Rover współpracuje z lokalnymi operatorami ładowarek ściennych, którzy oferują wsparcie w przypadku chęci montażu ładowarki ściennej. Operator oceni miejsca (dom lub miejsce pracy) oraz sformułuje zalecenia i zorganizuje montaż rozwiązań ładowania w oparciu o budżet i możliwości zasilania elektrycznego. W przypadku korzystania z innych dostawców muszą oni zagwarantować kompatybilność sprzętu.

Nie mam garażu, ani prywatnego parkingu w domu i pracy. Czy to oznacza, że ​​nie mogę mieć pojazdu elektrycznego?

Niekoniecznie. To zależy od wielu różnych czynników. Rozwija się sieć publicznych punktów ładowania, w których dostępne są zarówno standardowe, jak i szybkie punkty ładowania. W miastach i na głównych drogach dostępnych jest wiele punktów ładowania dla podróżujących.

Czy bateria ma gwarancję?

Baterie oferowane w pojazdach marki Land Rover posiadają gwarancję na 8 lat lub 160 000 km (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej), zapewniając minimum 70% pojemności początkowej . Gwarancja jest uzależniona od właściwego użytkowania i konserwacji samochodu oraz regularnego ładowania akumulatora.

Co oznacza skrót "kWh"?

Kilowatogodzina (kWh) to miara ilości energii, jaką można zgromadzić w akumulatorze. W przypadku danego samochodu akumulator o większej pojemności - więcej kWh - będzie miał większy zasięg i / lub wydajność. Dla danej pojemności rzeczywisty zasięg będzie się różnił w zależności od stylu jazdy i warunków zewnętrznych.

Czy sieć elektryczna jest w stanie obsłużyć rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych?

Producenci silników współpracują obecnie z rządami państw i dostawcami energii, aby wzrost zużycia pojazdów elektrycznych nie spowodował problemów z krajowymi sieciami elektrycznymi.

Co to jest "hamowanie odzyskowe"?

Silniki elektryczne zużywają energię, aby zapewnić ruch. Gdy ten ruch nie jest już wymagany (na przykład, gdy pojazd zwalnia), siłę hamowania można wykorzystać do odwrócenia działania silnika i wytworzenia elektryczności. Zjawisko to jest znane jako hamowanie odzyskowe, a wytwarzana energia elektryczna może być doprowadzana z powrotem do akumulatora. W odpowiednich warunkach zasięg pojazdu elektrycznego można zwiększyć o ponad 10% dzięki gromadzeniu takiej energii.

MOŻLIWOŚCI I WYDAJNOŚĆ
Czy samochody z układem PHEV są wolniejsze i mniej responsywne niż samochody z silnikiem benzynowym lub diesel?

Silniki elektryczne wytwarzają maksymalną wartość momentu obrotowego w sposób natychmiastowy po ruszeniu z miejsca, co prowadzi do szybkich czasów reakcji i przyspieszenia.

Czy mogę używać samochodu z układem PHEV do holowania?

Elektrycznie rozkładany hak holowniczy jest niedostępny ze względu na położenie akumulatora wysokonapięciowego i związanego z nim wyposażenia elektrycznego w samochodzie. Zamiast tego można jednak użyć odłączanego zaczepu holowniczego. Holowanie jest dostępne w trybie EV, ale zasięg jest wtedy zmniejszony.

Czy mogę korzystać z układu hybrydowego do jazdy w terenie?

Możliwości terenowe naszych samochodów PHEV są bezkompromisowe, a w niektórych okolicznościach lepsze niż w samochodach z silnikiem konwencjonalnym. Dodatkowy moment obrotowy wytwarzany przez silnik elektryczny przy niskiej prędkości jest zaletą w różnych sytuacjach terenowych. Dodatkowo tryb pojazdu elektrycznego jest dostępny w niektórych trybach reagowania na teren. Tryb EV jest dostępny przy ustawieniu niskich przełożeń reduktora do użytku w terenie, ale zasięg jest wtedy ograniczony.

Czy mogę zamontować koło zapasowe w modelu w wersji PHEV?

Nasze pojazdy hybrydowe typu plug-in są standardowo wyposażone w system naprawy opon. Koła zapasowego nie można umieścić w zwykłym miejscu pod podłogą, jednak w przypadku samochodów Land Rover, system worków na koła i pasów mocujących jest dostępny w salonach dilerskich Land Rover. Umożliwia to bezpieczne przechowywanie koła dojazdowego w przestrzeni bagażowej, gdy zajdzie taka potrzeba.

BEZPIECZEŃSTWO
Czy elektryczne samochody są bezpieczne?

Wszystkie nasze pojazdy, w tym hybrydy typu plug-in, są zaprojektowane tak, aby spełniały najbardziej rygorystyczne światowe standardy bezpieczeństwa.

ODKRYJ LAND ROVERA
HYBRYDOWA GAMA MODELOWA
Odkryj nasze modele z hybrydowym układem napędowych typu PHEV
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
ODKRYJ NASZE SAMOCHODY
Odkryj i porównaj naszą pełną ofertę samochodów. Wybierzesz model odpowiedni dla siebie, zgodny z Twoim stylem życia.
ODKRYJ NASZE SAMOCHODY
KONFIGURATOR
Skorzystaj z konfiguratora, aby zaprojektować swój idealny samochód
POBIERZ KATALOG
Wyświetl i pobierz najnowsze katalogii Land Rovera
ZNAJDŹ DILERA
Szukaj najbliższego salonu dilerskiego Land Rover
CHCĘ BYĆ NA BIEŻĄCO
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o Land Roverze