Płyn DEF/AdBlue w samochodach Land Rover

Płyn DEF/AdBlue w samochodach Land Rover


NORMA EMISJI SPALIN EURO 6, SILNIKI DIESLA ORAZ SELEKTYWNA REDUKCJA KATALITYCZNA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

CZYM JEST PŁYN AdBlue®/DEF (DIESEL EXHAUST FLUID) ?

DEF, powszechnie znany jako AdBlue®, AUS 32 oraz ARLA 32, nie jest substancją zaliczaną do niebezpiecznych, ani groźnych dla środowiska. Nie jest też palny, wybuchowy, ani szkodliwy dla zdrowia. Przechowywany w specjalnym, dedykowanym zbiorniku w samochodzie, DEF jest wprowadzany do układu wydechowego w celu oczyszczenia spalin. Zamienia tlenki azotu (NOx) w nieszkodliwą parę wodną oraz azot.

KIEDY BĘDĘ WIEDZIAŁ, ŻE POZIOM PŁYNU DEF W MOIM SAMOCHODZIE JEST NISKI?

1. Pierwsza informacja pojawi się w momencie gdy zalecane będzie uzupełnienie płynu w zbiorniku.
2. Druga informacji pojawi się wraz z POMARAŃCZOWĄ kontrolką ostrzegawczą mówiącą o konieczności uzupełnienia płynu w zbiorniku.
3. Trzecia informacja rozpocznie odliczanie dystansu, po przekroczeniu którego uruchomienie auta nie będzie możliwe bez uzupełnienia płynu.
4. Ostatnia informacja pojawi się wraz z CZERWONĄ kontrolką ostrzegawczą, która będzie oznaczać, że nie ma już płynu DEF w zbiorniku i kolejne uruchomienie pojazdu będzie niemożliwe bez uzupełnienia poziomu płynu.
<h2><B>KIEDY BĘDĘ WIEDZIAŁ, ŻE POZIOM PŁYNU DEF W MOIM SAMOCHODZIE JEST NISKI?
RANGE ROVER

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ WLEW PŁYNU ADBLUE® ?


Wlew płynu AdBlue® znajduję się pod maską po prawej stronie. W celu uzyskania większej ilości informacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

OTWÓRZ
JAK SPRAWDZĘ POZIOM PŁYNU DEF/ AdBlue® ?
JAK CZĘSTO POWINNO SIĘ UZUPEŁNIAĆ PŁYN DEF/AdBlue® ?
CO SIĘ STANIE GDY ZABRAKNIE PŁYNU DEF W ZBIORNIKU ?
CZY MOGĘ SAM UZUPEŁNIĆ POZIOM PŁYNU DEF ?
CZY PŁYN DEF JEST NIEBEZPIECZNY ?
JAK POWINIENEM PRZECHOWYWAĆ PŁYN DEF ?
CZYM JEST USTAWODAWSTWO DOT. EMISJI?

CZYM JEST EURO 6?

Euro 6 jest to norma dopuszczalnych emisji spalin w nowych pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Ma za zadanie wymusić na producentach tworzenie samochodów przyjaznych środowisku naturalnemu. Norma posiada zapisy regulujące limity emisji szkodliwych substancji, tlenków azotu (NOx) oraz węglowodorów (HC), przez samochód na każdy kilometr przebytej drogi.


Samochody z silnikami benzynowymi oraz diesla podporządkowane są różnym ograniczeniom w normie Euro 6. Dla samochodów z silnikiem diesla, dozwolony limit emisji tlenków azotu (NOx) został obniżony do 80 mg/km (z wartości 180 mg/km), podczas gdy limit emisji węglowodorów został obniżony do 170 mg/km (z wartości 230 mg/km). Limit emisji tlenków azotu dla aut napędzanych silnikiem benzynowym pozostał na poziomie 60 mg/km, a emisja węglowodorów na poziomie 100 mg/km.


Wraz z innymi producentami samochodów , Land Rover jest prawnie zobowiązany do przestrzegania nowych przepisów w następujących terminach:


Od 1 stycznia 2015 roku wszystkie nowo wprowadzone pojazdy muszą spełniać normy Euro 6. Dotyczy to wszystkich nowych modeli na rynku, na przykład : Discovery Sport. Pojazdy już w sprzedaży muszą być zgodne z Euro 6 od 1 września 2015 roku , aczkolwiek:
Pojazdy już w sprzedaży, które zostały zbudowane i wysłane przez producenta przed dniem 1 czerwca 2015 mogą być nadal sprzedawane do 1 września 2016. Jednakże, producent musi wystąpić o odstępstwo w ​​tych przypadkach.


W celu uzyskania większej ilości informacji odnośnie płynu AdBlue® prosimy o kontakt z lokalnym Dystrybutorem marki Land Rover lub o zapoznanie się z Instrukcją Obsługi.

*Gdy poziom DEF staje się niski, wyświetla się powiadomienie na komputerze pokładowym. Prosimy o uzupełnienie poziomu płynu DEF przy najbliższej okazji. Istnieje możliwość skontaktowania się z Autoryzowaną Stacją Obsługi Land Rover w celu uzupełnienia poziomu płynu DEF. W razie konieczności, poziom płynu DEF można uzupełnić korzystając ze specjalnych butelek dostępnych w ASO marki Land Rover. Przeciętne zużycie płynu DEF to 1 litr na 800 km przejechanej trasy, jednak zużycie może się znacznie różnić w zależności od stylu jazdy, warunków pogodowych i stanu drogi.


AdBlue® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Verband der Automobilindustrie e. V. (VDA)