Samochody hybrydowe Land Rover

Samochody hybrydowe Land Rover

Land Rover to jeden z technologicznych liderów w kategorii SUV-ów premium. Hybrydowe modele MHEV i PHEV cechują się niskim zużyciem paliwa i małą emisją dwutlenku węgla. Nowoczesne napędy zapewniają przy tym świetnie osiągi, zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Poznaj hybrydowe modele marek Discovery, Range Rover i Defender.

Rodzaje napędów hybrydowych – hybrydowe SUV-y Land Rover

Dzięki elektryfikacji motoryzacja staje się bardziej ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. Przystosowanie samochodów do wymogów ekologicznych to także szansa na stworzenie aut jeszcze bardziej wydajnych i dynamicznych. Land Rover oferuje szeroką gamę SUV-ów hybrydowych, od kompaktowych, przez uniwersalne modele rodzinne i luksusowe, po wyprawowe.

Model Napęd MHEV z silnikiem Diesla Napęd MHEV z silnikiem benzynowym Napęd PHEV z silnikiem benzynowym
Discovery Sport D165, D200 P200, P250, P290 P300e
Discovery D250, D300 P300, P360 -
Range Rover Evoque D165, D200 P160, P200, P250, P300 P300e
Range Rover Velar D200, D300 P400 P400e
Range Rover Sport D250, D300, D350 P400 P440e, P510e
Range Rover D250, D300, D350 P400 P440e, P510e
Defender D200, D250, D300 P400 P400e
P – silnik benzynowy; D – silnik diesla; e – napęd plug-in; 160, 165, 200, 250, 290, 300, 360, 400. 440, 510 – oznaczenia mocy silnika

Discovery

HEV – klasyczny napęd hybrydowy

Klasyczna hybryda HEV (Hybrid Electric Vehicle) wykorzystuje akumulatory ładowane podczas jazdy. Część energii jest odzyskiwana podczas hamowania. Prąd do baterii dostarcza także praca jednostki spalinowej. Gdy poziom naładowania będzie wystarczający, samochód hybrydowy z napędem HEV jest w stanie pokonać niewielki dystans w trybie elektrycznym. Po wyczerpaniu akumulatora cykl pracy powtarza się, co w efekcie przyczynia się do redukcji spalania.

Miękkie hybrydy MHEV

Hybryda MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) wykorzystuje niewielki silnik elektryczny, który wspiera jednostkę spalinową podczas jazdy. Efektem jest niższe spalanie – około 0,5-0,7 l/100 km paliwa mniej. Samochód z napędem MHEV dysponuje również odczuwalnie lepszymi osiągami w porównaniu z jednostką czysto spalinową. Napęd ten nie umożliwia jazdy w trybie elektrycznym, a podczas jazdy zachowuje się bardzo podobnie do klasycznych silników spalinowych z systemem “stop-start”.

Każdy z modeli Land Rover jest oferowany w kilku wersjach MHEV. Największy wybór dostępnych jednostek zapewnia Range Rover Evoque – luksusowy miejski SUV o kompaktowym nadwoziu oraz ekskluzywnym wykończeniu. Range Rover Evoque MHEV występuje w aż sześciu wersjach silnikowych. Dwie z nich – D165 oraz D200, to Hybrydy MHEV połączone z silnikami wysokoprężnymi. Odmiany P160, P200, P250 oraz P300 wykorzystują natomiast jednostki benzynowe wspomagane napędem MHEV.

PHEV, czyli hybrydy plug-in

W hybrydach PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) stosowane są najmocniejsze silniki elektryczne oraz akumulatory o największej pojemności. Ich maksymalny zasięg w trybie elektrycznym może przekraczać 100 km na jednym ładowaniu. Napęd PHEV również odzyskuje energię hamowania, ale do tak dużego zasięgu przyczynia się przede wszystkim możliwość ładowania z zewnętrznego źródła prądu.

W rezultacie samochód z napędem PHEV może być na codziennych dystansach użytkowany niemal tak samo, jak auto elektryczne. Jednocześnie silnik spalinowy pozwala wygodnie odbywać dalekie podróże.

SILNIK SPALINOWY
AKUMULATOR WYSOKIEGO NAPIĘCIA
SILNIK ELEKTRYCZNY / UKŁAD NAPĘDOWY
INTELIGENTNY STEROWNIK

Modele Land Rover wyposażone w napęd Plug-in Hybrid umożliwiają zarówno ekologiczną jazdę miejską, jak i wyprawy obejmujące jazdę w trudnym terenie. Mogą być również po prostu luksusowym samochodem reprezentacyjnym. Ich wszechstronny charakter to zasługa odmiennych rozwiązań zastosowanych w poszczególnych modelach.

Hybrydy PHEV wyposażone w system Electric Rear Axle Drive przekazują napęd elektryczny na tylną oś. Przednie koła napędza silnik spalinowy. To rozwiązanie jest oferowane w rodzinnym Land Roverze Discovery Sport. Korzysta z niego również luksusowy Range Rover Evoque. Układ napędowy oznaczony symbolem P300e dostępny w obydwu modelach rozwija moc 309 KM, przekładającą się na imponujące osiągi. Jednocześnie samochody oferują zasięg elektryczny przekraczający nawet 60 kilometrów.

Słynący z niedoścignionych możliwości terenowych Defender Plug-in wykorzystuje natomiast napęd AWD z reduktorem. Pracą napędu zarządza system IDD. Wersja P400e w dzielności terenowej nie ustępuje odmianom spalinowym. Parametry układu napędowego pozwalają zarówno wygodnie podróżować autostradą, jak i przedzierać się przez najbardziej wymagające leśne dukty i górskie ścieżki. Defender P400e zapewnia moc 404 KM oraz rozwija 640 Nm momentu obrotowego, a także jest w stanie pokonać w trybie bezemisyjnym do 51 km.

Rodzina Range Rover

W ofercie Land Rovera dostępne są również Hybrydy Plug-in o wydłużonym zasięgu. Luksusowe SUV-y Range Rover oraz Range Rover Sport także wykorzystują napęd AWD z reduktorem oraz systemem IDD, co czyni je znakomitymi w terenie. Ich zasięg w trybie elektrycznym wynosi maksymalnie nawet 113 km. Efektem tego modele mogą służyć do intensywnego użytkowania podczas codziennej jazdy miejskiej, odbywania wakacyjnych podróży, a także do wyjazdów służbowych oraz oficjalnych spotkań biznesowych.

Który typ samochodu hybrydowego wybrać?

Połączenie odpowiedniego typu napędu hybrydowego oraz rodzaju jednostki spalinowej może znacząco wpłynąć na jakość jazdy. Który typ samochodu hybrydowego wybrać, aby zapewnić sobie największe korzyści?

Hybryda do codziennej jazdy miejskiej

Klasyczna hybryda HEV z silnikiem benzynowym sprawdza się, gdy samochód codziennie porusza się po ulicach miasta przez wiele godzin. Ze względu na mniejszy akumulator, jest to rozwiązanie mniej zaawansowane niż napęd PHEV, ale przez to tańsze i chętnie wykorzystywane w popularnych samochodach miejskich.

W przypadku kierowców, którzy w ciągu dnia pokonują zazwyczaj około 30-50 km a podczas jazdy oczekują reklasującego luksusu, lepiej sprawdzi się hybryda PHEV. Załatwianie codziennych spraw może odbywać się w pełni bezemisyjnie nawet przy pokonywaniu dystansów przekraczających maksymalny zasięg. Pozostawiając Land Rovera Discovery Sport lub Range Rovera Evoque na publicznej stacji szybkiego ładowania, możemy uzupełnić poziom baterii od 0 do 80% w trakcie półgodzinnego spotkania lub lunchu. Przy użyciu domowej ładowarki naściennej zajmuje to około półtorej godziny.

Hybryda na dłuższe trasy poza miasto

Poszukując samochodu z napędem hybrydowym do dalszych tras, można rozważyć wersję MHEV połączoną z silnikiem diesla. Miękki napęd hybrydowy obniży zużycie paliwa, a wysoki moment obrotowy jednostki wysokoprężnej ułatwi wykonywanie manewrów na autostradzie. Obecność dyskretnej technologii MHEV przyczyni się do redukcji spalania, zachowując charakter standardowego auta spalinowego.

Podczas dalekich podróży, szczególnie w większym gronie, niezbędne jest przestronne wnętrze. Dlatego optymalnym wyborem może być Discovery w wersji D300 MHEV. To model, który oferuje ogromny bagażnik o pojemności do 2485 l. Przestrzeń wnętrza można również zaaranżować tak, aby pomieścić 7 dorosłych osób.


Hybryda na dłuższe trasy poza miasto

Samochody hybrydowe a wyprawy off-road

Niektórzy kierowcy mogą odczuwać obawy przed wykorzystaniem samochodów hybrydowych do jazdy off-roadowej. Obecność akumulatorów budzi wątpliwości szczególnie pod kątem przepraw przez zbiorniki wodne.

Defender P400e udowadnia, że nawet hybryda plug-in może być niezwyciężona w terenie. Samochód jest w stanie brodzić na głębokości do 90 cm – to dokładnie tyle samo co w wersjach spalinowych. System Wade Sensing dba o bezpieczeństwo, ostrzegając o zbliżaniu się do maksymalnego poziomu zanurzenia.

Reduktor oraz napęd AWD z systemem IDD pozwalają kontynuować podróż Defenderem PHEV w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach terenowych. Hybrydowa technologia Plug-in sprawia, że ten potężny samochód wyprawowy może zaoferować niższe spalanie na autostradzie i w terenie. W mieście może natomiast zmieniać się w bezemisyjnego i ekologicznego rodzinnego SUV-a. Co ciekawe, Defender PHEV umożliwia jazdę z napędem 4x4 w trybie elektrycznym.Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Czym jest hybryda?

Czym się różni MHEV od PHEV?

Czy hybrydą można jeździć w terenie?

Jak działa napęd AWD w hybrydach plug-in?

Czy samochód hybrydowy będzie dobry do ciągnięcia przyczepy?

Czy samochód z napędem hybrydowym może jeździć na samym silniku elektrycznym?

Jak długo trwa ładowanie akumulatora w samochodach z napędem hybrydowym typu PHEV?

Czy auta hybrydowe są ekologiczne?

Powiązane artykuły

CZY WARTO KUPIĆ SAMOCHÓD HYBRYDOWY?

CZY WARTO KUPIĆ SAMOCHÓD HYBRYDOWY?

JAKI JEST ZASIĘG HYBRYDY PLUG-IN W MIEŚCIE I TRASIE?

JAKI JEST ZASIĘG HYBRYDY PLUG-IN W MIEŚCIE I TRASIE?

Miękka hybryda z silnikiem Diesla

Miękka hybryda z silnikiem Diesla

Jakiego paliwa używać w samochodach hybrydowych?

Jakiego paliwa używać w samochodach hybrydowych?

ILE PALI HYBRYDA TYPU PLUG-IN W MIEŚCIE I W TRASIE?

ILE PALI HYBRYDA TYPU PLUG-IN W MIEŚCIE I W TRASIE?

 SUV HYBRYDOWY LAND ROVER

SUV HYBRYDOWY LAND ROVER

 CO TO JEST MIĘKKA HYBRYDA (MHEV)?

CO TO JEST MIĘKKA HYBRYDA (MHEV)?

CZYM JEST HYBRYDA PLUG-IN (PHEV) I JAK DZIAŁA?

CZYM JEST HYBRYDA PLUG-IN (PHEV) I JAK DZIAŁA?

Hybryda czy benzyna, a może diesel? Co wybrać?

Hybryda czy benzyna, a może diesel? Co wybrać?

Jak działa hybryda?

Jak działa hybryda?