Jakiego paliwa używać w samochodach hybrydowych?

W praktyce tankowanie samochodu hybrydowego wygląda tak samo jak tankowanie auta spalinowego. Warto jednak sprawdzić informacje dostępne koło wlewu paliwa oraz zajrzeć do instrukcji producenta i jeśli pojazd jest przystosowany do spalania mieszanki o większej liczbie oktanów, należy wybrać właśnie taką mieszankę. Oczywiście, jeżeli silnik elektryczny współpracuje z benzynowym, trzeba wybrać benzynę bezołowiową, a w przypadku połączenia jednostki elektrycznej z silnikiem Diesla - olej napędowy. W przypadku hybryd typu plug-in należy dodatkowo zadbać o zlikwidowanie ciśnienia w zbiorniku paliwa. Auta PHEV można dodatkowo ładować. Co należy wiedzieć o tankowaniu i ładowaniu samochodów hybrydowych, w tym hybryd typu plug-in? Sprawdź!

Rosnąca popularność samochodów hybrydowych

Samochody hybrydowe prześcignęły pod względem popularności tradycyjne auta z dieslem. W 2021 roku już 28,5% nowych pojazdów osobowych zarejestrowanych w Europie miało napęd spalinowo-elektryczny. Samochody wyposażone w jednostkę wysokoprężną stanowiły z kolei 19,6% rynku. Zaledwie rok wcześniej proporcje w sprzedaży aut hybrydowych i z dieslem były odwrotne*.Chociaż samochody spalinowo-elektryczne szybko zyskują na popularności, dla wielu osób wciąż są nowinką. Kierowcy mogą zastanawiać się, czy korzystanie z hybrydy różni się w porównaniu z klasycznymi autami spalinowymi. Jedną z podstawowych kwestii związanych z eksploatacją jest tankowanie. Jakie paliwo lać do baku hybrydy?

Przeczytaj też o ekologicznym podejściu do produkcji samochodów

Czym jest hybryda?

Żeby odpowiedzieć na pytanie dotyczące rodzaju paliwa do hybryd, warto zacząć od omówienia konstrukcji tego typu pojazdów. Wiele mówi już sama nazwa. Słowo „hybryda” oznacza krzyżówkę różnych elementów.

Hybryda to nic innego jak układ złożony z dwóch napędów: spalinowego i elektrycznego. Motor na paliwo płynne jest wspierany przez silnik (bądź silniki) na prąd. Auto hybrydowe ma zarówno klasyczny bak, jak i akumulator, który służy do zasilania silnika elektrycznego.

Jakiego paliwa używać w samochodach hybrydowych?

Samochód hybrydowy to auto spalinowo-elektryczne. W zależności od konstrukcji może pokonać od kilku do kilkudziesięciu kilometrów na samym prądzie. Nie obejdzie się jednak bez tradycyjnego paliwa płynnego.

Czym tankować hybrydę? Rodzaj paliwa zależy od tego, jaka jednostka spalinowa została zamontowana w danym samochodzie. Jeżeli jest to silnik benzynowy, to benzynę bezołowiową. Jeśli zaś pod maską pracuje diesel, to olej napędowy.

Rodzaje napędów hybrydowych dostępnych na rynku motoryzacyjnym

Samochody spalinowo-elektryczne są dostępne w kilku rodzajach. Różnią się od siebie pod względem zastosowanych silników i akumulatorów, a także sposobem ładowania. Aktualnie samochody hybrydowe dzielą się na:


  • HEV, czyli klasyczne hybrydy. W tym przypadku główną jednostką jest silnik spalinowy (najczęściej benzynowy), który jest skonfigurowany z mniejszym silnikiem elektrycznym. W klasycznych hybrydach akumulator odzyskuje energię w wyniku rekuperacji (akumulator ładuje się przede wszystkim podczas hamowania). Hybrydy HEV świetnie sprawdzają się w miastach, natomiast przy dużych prędkościach autostradowych zazwyczaj działają jak klasyczne auta spalinowe. Niskie zużycie paliwa w mieście to największy atut tego typu samochodów. Ich właściciele docenią też wyższą kulturę pracy oraz elastyczność, jaką dają szeroko stosowane w tych napędach przekładnie bezstopniowe.

  • MHEV, czyli tzw. miękkie hybrydy. Dzięki mniejszemu akumulatorowi to tańsze i bardziej zbliżone do klasycznego silnika spalinowego rozwiązanie. O ile w przypadku klasycznej hybrydy w niektórych sytuacjach auto jeździ tylko na prądzie, to miękka hybryda nie daje takiej możliwości. Mimo tego to ciekawa i warta uwagi opcja, ponieważ pozwala na dynamiczniejszą i oszczędniejszą jazdę przy niewielkich prędkościach, zwłaszcza miejskich. Funkcjonowanie takiego układu w praktyce odczuwa się podobnie do działania systemów „stop-start””. Hybrydy MHEV mogą być wyposażone w silnik benzynowy lub wysokoprężny.

  • PHEV, czyli hybrydy plug-in (z wtyczką). Są one rozwinięciem hybryd HEV, dlatego najczęściej stosowany jest w nich układ, w którego skład wchodzi silnik benzynowy. Nie bez przyczyny uważa się je za pomost między klasycznymi napędami a autami elektrycznymi. Przy napędzie PHEV można liczyć nawet na kilkadziesiąt kilometrów zasięgu wyłącznie przy wykorzystaniu energii elektrycznej zgromadzonej w ogniwach akumulatora. Stąd też kierowcy tego typu pojazdów, którzy regularnie pokonują krótsze dystanse, są rzadkimi gośćmi na stacjach paliw. W każdej chwili mogą oni jednak skorzystać z angażującego także silnik benzynowy trybu „HYBRID”, który zapewnia najwyższe osiągi i bardzo duży zasięg. Właściciele hybryd typu plug-in docenią też doskonałą dynamikę w każdym zakresie obrotów.


Poznaj bliżej niezawodne i stylowe SUVy hybrydowe marki Land Rover

Jakie paliwa może spalać samochód hybrydowy?
Jak zatankować hybrydę?
Czy hybrydy są tańsze w eksploatacji od aut spalinowych?
Czy hybrydy plug-in są zeroemisyjne?