Czym jest system ISOFIX? Jak wpływa na montaż fotelika w samochodzie?

System mocowania fotelików samochodowych ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, znajdujących się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. Co istotne, zakotwiczenia przymocowane są do konstrukcji foteli. Dzięki niemu fotelik samochodowy nie przemieszcza się w trakcie jazdy i utrzymywany jest w tej samej pozycji w przypadku niebezpiecznego zdarzenia. Jak działa ISOFIX? Jak z niego korzystać? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

ISOFIX – czym jest i jak wpływa na bezpieczeństwo?

ISOFIX (skrót od International Organisation for Standardisation – ISO Fixture) to system mocowania fotelików samochodowych, który jest stosowany w autach sprzedawanych w Unii Europejskiej. W Stanach Zjednoczonych jego odpowiednikiem jest Latch, a w Kanadzie LUAS.

Prace nad uniwersalnym mocowaniem dla fotelików rozpoczęły się na początku lat 90. XX w. ISOFIX stał się obowiązkowym wyposażeniem dla aut wchodzących do sprzedaży w 2006 r. Od 2011 r. w system ten muszą mieć wszystkie auta osobowe oferowane na rynkach unijnych.

Dlaczego system ISOFIX stał się standardem? Dzięki niemu bezpieczeństwo przewożonego dziecka znacznie wzrasta. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Unii Europejskiej wynika, że podczas montażu fotelika samochodowego nawet połowa osób popełnia błędy.

System ISOFIX ma zasadniczą przewagę nad rozwiązaniem, które polega na montażu siedzenia dla dziecka przy pomocy pasów. Utrzymuje bowiem fotelik samochodowy zawsze w tej samej pozycji. W przypadku przypinania pasami istnieje zaś ryzyko obrócenia pasów. Osoba, która przypina fotelik, może też zbyt słabo dociągnąć pas lub nie przeprowadzić go prawidłowo przez zaczepy mocujące.
Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli sprawdziło, jak bardzo ISOFIX wpływa na poprawę bezpieczeństwa dziecka w trakcie jazdy. Z przeprowadzonego na przestrzeni ponad 20 lat badania wynika, że aż 70% osób popełnia błędy przy montażu fotelika samochodowego pasami bezpieczeństwa. W przypadku mocowania siedziska przy użyciu ISOFIX odsetek ten spada do 30%
*.

Sprawdź rodzinne SUV-y Land Rover

Montaż fotelika w aucie systemem ISOFIX

Jedną z podstawowych zalet ISOFIX jest prosta obsługa. Montaż fotelika dla dziecka to kilka ruchów. Jak wygląda to krok po kroku?

Instalacja fotelika dla dziecka i mocowanie do systemu ISOFIX przebiega następująco:


 1. Znajdź mocowania ISOFIX w aucie – dla przypomnienia: będą się znajdować w załamaniu kanapy, a obok będzie symbol z fotelikiem. Znajdź wgłębienie w ich osłonach, a następnie pociągnij osłony lekko do przodu i zdejmij je. Umożliwi to dostęp do dolnych zaczepów mocujących pojazdu.

 2. Połóż fotelik dla dziecka na siedzisku.

 3. Wysuń z fotelika dwa punkty mocowania – wyglądają jak szyny.

 4. Dosuń fotelik do oparcia kanapy – zaczepy z fotelika powinny wydać charakterystyczne kliknięcie, gdy „złapią” uchwyty ISOFIX. Pchnij fotelik w kierunku tyłu pojazdu, aby upewnić się, że doszło do pełnego zaczepienia.

 5. Zweryfikuj, czy fotelik faktycznie został podpięty do ISOFIX, sprawdzając wskaźniki kolorystyczne na foteliku (powinien zmienić się ich kolor, najczęściej z czerwonego na zielony).

 6. Przysuń fotelik do oparcia kanapy.

 7. Sprawdź, czy nie rusza się na boki i nie jest ustawiony pod kątem. Sprawdź stan zamocowania fotelika. W tym celu pociągnij fotelik do przodu oraz odchyl w lewo i w prawo względem fotela pojazdu. Nawet jeśli mocowanie wydaje się bezpieczne, należy dokładnie obejrzeć punkty mocowania, aby potwierdzić poprawność zainstalowania fotelika.


W celu dodatkowego zabezpieczenia użyj pasa top tether:

 1. Znajdź punkt mocowania pasa do konstrukcji auta – przy zaczepie będzie rysunek z kotwicą.

 2. Rozwiń pas.

 3. Zapnij klamrę na uchwycie.

 4. Napnij maksymalnie pas i upewnij się, że nie jest on obrócony.

Wybrane modele fotelików dla dziecka lub bazy do fotelików mogą być wyposażone w nogę stabilizującą, która pełni podobną funkcję jak pas top tether. W takim przypadku:

 1. Pociągnij nogę.

 2. Zaprzyj ją o podłogę samochodu.

 3. Sprawdź, czy fotelik jest stabilny, a między nogą a podłogą nie ma luzu.

 4. Zamknij zabezpieczenie przy nodze.
Co oznacza ISOFIX?
Co wybrać – fotelik mocowany na pasy czy ISOFIX?
Jak poznać, czy fotelik ma ISOFIX?
Czy fotelik z ISOFIX można zamontować w każdym samochodzie?
Czy fotelik dla dziecka musi mieć ISOFIX?
Ile fotelików można zamontować w jednym samochodzie?