Czym jest system ISOFIX? Jak wpływa na montaż fotelika w samochodzie?

System mocowania fotelików samochodowych ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, znajdujących się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. Co istotne, zakotwiczenia przymocowane są do konstrukcji foteli. Dzięki niemu fotelik samochodowy nie przemieszcza się w trakcie jazdy i utrzymywany jest w tej samej pozycji w przypadku niebezpiecznego zdarzenia. Jak działa ISOFIX? Jak z niego korzystać? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Czym jest system ISOFIX? Jak wpływa na montaż fotelika w samochodzie?

ISOFIX – czym jest i jak wpływa na bezpieczeństwo?

ISOFIX (skrót od International Organisation for Standardisation – ISO Fixture) to system mocowania fotelików samochodowych, który jest stosowany w autach sprzedawanych w Unii Europejskiej. W Stanach Zjednoczonych jego odpowiednikiem jest Latch, a w Kanadzie LUAS.

Prace nad uniwersalnym mocowaniem dla fotelików rozpoczęły się na początku lat 90. XX w. ISOFIX stał się obowiązkowym wyposażeniem dla aut wchodzących do sprzedaży w 2006 r. Od 2011 r. w system ten muszą mieć wszystkie auta osobowe oferowane na rynkach unijnych.

Dlaczego system ISOFIX stał się standardem? Dzięki niemu bezpieczeństwo przewożonego dziecka znacznie wzrasta. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Unii Europejskiej wynika, że podczas montażu fotelika samochodowego nawet połowa osób popełnia błędy.

System ISOFIX ma zasadniczą przewagę nad rozwiązaniem, które polega na montażu siedzenia dla dziecka przy pomocy pasów. Utrzymuje bowiem fotelik samochodowy zawsze w tej samej pozycji. W przypadku przypinania pasami istnieje zaś ryzyko obrócenia pasów. Osoba, która przypina fotelik, może też zbyt słabo dociągnąć pas lub nie przeprowadzić go prawidłowo przez zaczepy mocujące.
Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli sprawdziło, jak bardzo ISOFIX wpływa na poprawę bezpieczeństwa dziecka w trakcie jazdy. Z przeprowadzonego na przestrzeni ponad 20 lat badania wynika, że aż 70% osób popełnia błędy przy montażu fotelika samochodowego pasami bezpieczeństwa. W przypadku mocowania siedziska przy użyciu ISOFIX odsetek ten spada do 30%
*.

System mocowania ISOFIX – konstrukcja

System ISOFIX to de facto dwa metalowe uchwyty, które są na stałe przymocowane do fotela. W każdym samochodzie zaczepy mają ten sam rozstaw. Gdzie je znaleźć?

Będą one umieszczone na tylnej kanapie – w miejscu łączenia oparcia z siedziskiem. Uchwyty mogą być odsłonięte, ukryte w zgięciu kanapy bądź schowane pod zaślepkami. Miejsce montażu ISOFIX jest oznaczone charakterystycznym symbolem z rysunkiem fotelika oraz literą „i”.

Dodatkowo w samochodzie z ISOFIX mogą znajdować się zaczepy dla rozwiązania zwanego top tether. Jest to pas zabezpieczający, który przytrzymuje górę fotelika samochodowego. Dzięki niemu fotelik w mniejszym stopniu obraca się i wychyla w razie gwałtownego zdarzenia drogowego. Zaczepy top tether mogą być umieszczone na tylnej ścianie kanapy, tylnej półce w podłodze bagażnika lub w podsufitce.

Wybór fotelika samochodowego a ISOFIX – czy każdy model pasuje do mocowania?

Nie każdy fotelik jest wyposażony w mocowania ISOFIX. Jakie cechy powinien mieć model siedziska dopasowany do mocowania? Fotelik musi mieć dwie charakterystyczne szyny z zaczepami na końcu lub paski z klamrami (system ISOFAST kompatybilny z ISOFIX). Umieszczone są one w bazie fotelika dla dziecka.

Warto pamiętać, że fotelik dopasowany do systemu ISOFIX można zamontować przy pomocy pasów w aucie bez uniwersalnego mocowania. Jeżeli planujesz zmianę auta na model wyposażony w ISOFIX, warto zawczasu wybrać fotelik dopasowany do systemu. Część producentów oferuje również montaż szyny ISOFIX do starszego auta.

Montaż fotelika w aucie systemem ISOFIX

Jedną z podstawowych zalet ISOFIX jest prosta obsługa. Montaż fotelika dla dziecka to kilka ruchów. Jak wygląda to krok po kroku?

Instalacja fotelika dla dziecka i mocowanie do systemu ISOFIX przebiega następująco:


 1. Znajdź mocowania ISOFIX w aucie – dla przypomnienia: będą się znajdować w załamaniu kanapy, a obok będzie symbol z fotelikiem. Znajdź wgłębienie w ich osłonach, a następnie pociągnij osłony lekko do przodu i zdejmij je. Umożliwi to dostęp do dolnych zaczepów mocujących pojazdu.

 2. Połóż fotelik dla dziecka na siedzisku.

 3. Wysuń z fotelika dwa punkty mocowania – wyglądają jak szyny.

 4. Dosuń fotelik do oparcia kanapy – zaczepy z fotelika powinny wydać charakterystyczne kliknięcie, gdy „złapią” uchwyty ISOFIX. Pchnij fotelik w kierunku tyłu pojazdu, aby upewnić się, że doszło do pełnego zaczepienia.

 5. Zweryfikuj, czy fotelik faktycznie został podpięty do ISOFIX, sprawdzając wskaźniki kolorystyczne na foteliku (powinien zmienić się ich kolor, najczęściej z czerwonego na zielony).

 6. Przysuń fotelik do oparcia kanapy.

 7. Sprawdź, czy nie rusza się na boki i nie jest ustawiony pod kątem. Sprawdź stan zamocowania fotelika. W tym celu pociągnij fotelik do przodu oraz odchyl w lewo i w prawo względem fotela pojazdu. Nawet jeśli mocowanie wydaje się bezpieczne, należy dokładnie obejrzeć punkty mocowania, aby potwierdzić poprawność zainstalowania fotelika.


W celu dodatkowego zabezpieczenia użyj pasa top tether:

 1. Znajdź punkt mocowania pasa do konstrukcji auta – przy zaczepie będzie rysunek z kotwicą.

 2. Rozwiń pas.

 3. Zapnij klamrę na uchwycie.

 4. Napnij maksymalnie pas i upewnij się, że nie jest on obrócony.

Wybrane modele fotelików dla dziecka lub bazy do fotelików mogą być wyposażone w nogę stabilizującą, która pełni podobną funkcję jak pas top tether. W takim przypadku:

 1. Pociągnij nogę.

 2. Zaprzyj ją o podłogę samochodu.

 3. Sprawdź, czy fotelik jest stabilny, a między nogą a podłogą nie ma luzu.

 4. Zamknij zabezpieczenie przy nodze.

Jak dopasować fotelik dla dziecka z ISOFIX do samochodu?

Fotelik powinien być dopasowany do wzrostu dziecka oraz jego wagi, a także – do samochodu. Co to znaczy?

Wybrany model ma być wygodny w montażu, ale przede wszystkim dobrze leżeć na kanapie. Po przymocowaniu do ISOFIX między podstawą fotelika i kanapą nie powinno być przestrzeni. Oparcie fotelika powinno dobrze przylegać do kanapy. Miejsca ma być na tyle dużo, żeby fotelik dało się wyregulować (np. podnieść zagłówek). W przypadku dwójki dzieci należy sprawdzić, czy obok siebie mogą być zamontowane dwa foteliki. Warto mieć na względzie, że samochody często mają dwa mocowania ISOFIX na tylnej kanapie.

Warto skorzystać z oferty producentów samochodów, którzy dają do dyspozycji foteliki dla dzieci dopasowane do swoich aut. Jeśli jeździsz Land Roverem lub planujesz zakup modelu tej marki, zapytaj dealera o ofertę fotelików i akcesoriów. W gamie znajdziesz m.in. fotelik ISOFIX z baldachimem ochronnym i powłoką, którą w razie potrzeby można wyprać.Wygodnym rozwiązaniem jest bez wątpienia baza ISOFIX do fotelika. Jest do podstawka, którą przypina się do mocowania. Gdy chcesz wyjąć fotelik, nie musisz go odpinać od ISOFIX. Zdejmujesz go z bazy. Podstawka do fotelika, którą oferuje Land Rover, ma dodatkowe zabezpieczenie w postaci nogi stabilizującej.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Co oznacza ISOFIX?

Co wybrać – fotelik mocowany na pasy czy ISOFIX?

Jak poznać, czy fotelik ma ISOFIX?

Czy fotelik z ISOFIX można zamontować w każdym samochodzie?

Czy fotelik dla dziecka musi mieć ISOFIX?

Ile fotelików można zamontować w jednym samochodzie?

Należy zapoznać się i stosować do zaleceń instrukcji obsługi pojazdu i fotelika.

Wszystkie niemowlęta i dzieci powinny być przewożone w odpowiednim foteliku dziecięcym. Fotelik dziecięcy powinien być dostosowany do wieku i wielkości niemowlęcia lub dziecka. Statystyki wypadków pokazują, że dzieci są najbezpieczniejsze, kiedy podróżują w foteliku dopasowanym do ich wieku i wagi, zamontowanym na tylnym siedzeniu. Niekorzystanie z odpowiedniego fotelika dziecięcego znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w razie wypadku.

W przypadku demontażu zagłówka w celu zainstalowania systemu zabezpieczenia dziecka zagłówek należy zawsze przechowywać zabezpieczony. Po wymontowaniu fotelika dziecięcego zawsze należy ponownie zakładać zdjęte zagłówki.

Mocowania fotelików dziecięcych są skonstruowane tak, aby wytrzymać obciążenia jedynie prawidłowo zamontowanych fotelików. W żadnym wypadku nie wolno używać ich do mocowania pasów bezpieczeństwa dla dorosłych, uprzęży lub mocowania innych przedmiotów i wyposażenia.

Jeśli w wyposażeniu jest górne mocowanie, zawsze należy sprawdzić, czy jest prawidłowo założone i naprężone.

Jeżeli fotelik dziecięcy jest wyposażony w podporę, należy ustawić ją tak, aby pewnie opierała się na podłodze.