Asystent jazdy i systemy wspomagające kierowcę – wysokie bezpieczeństwo w SUV-ach Land lRover

<span style="font-size:28px; line-height:0.2; font-weight:900;">Asystent jazdy i&nbsp;systemy wspomagające kierowcę – wysokie bezpieczeństwo w&nbsp;SUV-ach Land&nbsplRover</span>

SUV-y Land Rover są od wielu lat kojarzone z niezrównanymi możliwościami w terenie oraz najwyższą jakością wykonania. Modele tej marki wykorzystują zaawansowane technologie podnoszące bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach na drodze. Systemy wsparcia kierowcy są szczególnie istotne w kontekście linii Range Rover – najbardziej luksusowych modeli marki, które dysponują silnikami o dużej mocy. W rezultacie SUV-y Range Rover, Range Rover Velar oraz Range Rover Evoque zapewniają niepowtarzalne emocje podczas użytkowania, jak i maksymalne bezpieczeństwo niezależnie od okoliczności.

Systemy wpływające na wysoki poziom bezpieczeństwa w SUV-ach Range Rover

SYSTEM ROZPOZNAWANIA ZNAKÓW DROGOWYCH Z OGRANICZNIKIEM PRĘDKOŚCI

System rozpoznawania znaków drogowych zwraca uwagę na ograniczenia prędkości pojawiające się podczas podróży. Za pomocą kamery oraz danych z nawigacji system elektroniczny odczytuje zmieniające się ograniczenia, które są przekazywane za pośrednictwem wyświetlacza na desce rozdzielczej. Dzięki temu kierowca może dostrzec każde z ograniczeń, co ułatwia dostosowanie prędkości do warunków panujących na danym odcinku drogi. Możliwe jest również aktywowanie funkcji samoczynnie zmniejszającej prędkość jazdy. Wówczas adaptacyjny ogranicznik prędkości płynnie obniży ją po minięciu znaku drogowego, wykorzystując do tego hamowanie silnikiem i ograniczenie momentu obrotowego.

SYSTEM ROZPOZNAWANIA ZNAKÓW DROGOWYCH Z OGRANICZNIKIEM PRĘDKOŚCI

System hamowania awaryjnego

System hamowania awaryjnego oblicza zagrożenie kolizją na podstawie stałego odczytywania pozycji obiektów znajdujących się w polu widzenia czujników. Po wykryciu potencjalnego ryzyka zderzenia system ostrzega o tym kierowcę, a w przypadku braku reakcji inicjuje częściowe lub pełne hamowanie. W efekcie pozwala to uniknąć lub złagodzić skutki kolizji w zakresie prędkości od 5 do 130 km/h. Jeżeli odczyty czujników wskazują, że kolizja jest nieunikniona, fotele, pasy bezpieczeństwa, okna oraz szyberdach zostaną przygotowane do zapewnienia maksymalnej ochrony wszystkich pasażerów.

System hamowania awaryjnego w SUV-ach Range Rover jest przystosowany do reagowania w różnych sytuacjach. Jego działanie chroni nie tylko przed zderzeniem z innym samochodem. Czujniki systemu pozwalają wykrywać również ruch pieszych czy rowerzystów. Co więcej, rozwiązanie działa także podczas przejazdu przez skrzyżowania lewostronne i prawostronne. System jest w stanie zidentyfikować zagrożenie kolizją w zaledwie 0,2 sekundy, pozostając o krok przed niebezpieczeństwem.

System hamowania awaryjnego

System monitorowania zmęczenia kierowcy

System monitorowania zmęczenia kierowcy wykorzystuje dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia, jeżeli wykryje w sposobie prowadzenia oznaki zmęczenia. Wysyłane sygnały mają stanowić zachętę do zrobienia sobie przerwy na trasie, w celu regeneracji sił przed dalszą podróżą. System określa prawdopodobny poziom zmęczenia, analizując ruchy kierownicy za pomocą precyzyjnego czujnika kąta skrętu. Czujniki zwracają również uwagę na sposób obsługi pedałów i innych elementów pojazdu jak np. wycieraczki czy spryskiwacze. Na podstawie tych danych zaawansowany algorytm może określić poziom zmęczenia, odnosząc się również m.in. do czasu trwania podróży.

System monitorowania zmęczenia kierowcy

Więcej systemów bezpieczeństwa dostępnych w modelach Range Rover

Opisane rozwiązania są zaledwie ułamkiem wszystkich systemów bezpieczeństwa wykorzystywanych w modelach z gamy Range Rovera. Wśród dostępnych elementów wyposażenia standardowego i opcjonalnego należy wymienić również:

  • Asystenta martwego punktu,

  • System wykrywania ruchu przecinającego drogę cofania

  • Lusterko wewnętrzne ClearSight,

  • Kamerę 3D Surround,

  • Aktywny tempomat z asystentem Stop & Go,

  • Asystenta wspomagającego utrzymanie pasa ruchu,

  • System ostrzegania przed kolizją z tyłu.

Wspomniane systemy są nie tylko kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale odczuwalnie podnoszą również komfort użytkowania samochodu. Dzięki nim codzienne czynności, takie jak parkowanie, włączanie się do ruchu z miejsca parkingowego tyłem, czy jazda z bagażnikiem wypełnionym po sam dach, stają się nie tylko całkowicie bezpieczne, ale również dużo łatwiejsze i bardziej wygodne.

Range Rover – niedościgniony wzór luksusowego SUV-a, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa

Range Rover to model przełomowy w dziejach motoryzacji. Pierwsza generacja tego SUV-a przetarła szlak dla luksusowych samochodów 4x4, łączących prestiż oraz wszechstronność. Potężne nadwozie połączone ze znakomitymi właściwościami jezdnymi dało początek linii modeli stanowiących wzór dla każdego SUV-a. Obecna generacja Range Rovera to nie tylko wzbudzająca respekt karoseria skrywająca wnętrze godne najbardziej wyrafinowanych limuzyn. Zaawansowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest to również model bezkompromisowy pod względem bezpieczeństwa i wygody użytkowania.

Range Rover – niedościgniony wzór luksusowego SUV-a, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa

Range Rover Velar – najmłodszy w gamie modeli

Range Rover Velar to model, który uzupełnił gamę marki Land Rover o luksusowego SUV-a średniej wielkości. Samochód od początku wyznaczył poprzeczkę, oferując m.in. największy w swojej klasie bagażnik, a także bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzony w najbardziej wymagających testach zderzeniowych. Wysokie wyniki w tym zakresie to w dużej mierze zasługa systemów wpływających na bezpieczeństwo czynne. Wśród zastosowanych rozwiązań można wymienić m.in. autonomiczny system hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych, czy system wykrywania ruchu przecinającego drogę cofania. To dokładnie te same rozwiązania, które wykorzystuje flagowy model Range Rover.

Range Rover Evoque – luksus i bezpieczeństwo w kompaktowym wydaniu

Najmniejszy SUV w gamie modeli Range Rover – Evoque, również korzysta z tych samych systemów co jego więksi bracia. Dzięki temu może zaoferować maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania, na którą wpływają także kompaktowe rozmiary ułatwiające poruszanie się w zatłoczonym mieście. Luksusowe materiały oraz doskonała jakość wykonania tego samochodu nie pozostawiają złudzeń – model Evoque to Range Rover z prawdziwego zdarzenia.

Wyposażenie modeli Range Rover obejmuje elementy reagujące w sytuacjach, które mogą umknąć uwadze kierowcy. Systemy te wykorzystują podzespoły elektroniczne, takie jak kamery, czujniki oraz radary, które znacząco podnoszą czynne bezpieczeństwo jazdy. Elektronika stale monitoruje sytuację na drodze, czuwając nad tym, aby zapewnić jak najszybszą odpowiedź na zmiany wokół samochodu. Czynne bezpieczeństwo jazdy SUV-ów Range Rovera podnosi też doskonały napęd 4x4 umożliwiający jazdę w warunkach, w których przeważająca większość samochodów staje się zawodna.

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Czym jest bezpieczeństwo czynne (aktywne) samochodu?

Czym jest bezpieczeństwo bierne (pasywne) samochodu?

Dlaczego napęd na cztery koła jest uznawany za najbezpieczniejszy?

W jaki sposób przeprowadzane są testy bezpieczeństwa?

Co oznaczają gwiazdki w testach bezpieczeństwa?