Samochód rodzinny – jaki powinien być idealnie dopasowany model? 

Rodzinne auto musi przede wszystkim cechować się wszechstronnością, aby zaspokoić zróżnicowane potrzeby każdego członka rodziny. Jego zadaniem jest zapewnienie wygodnego miejsca zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wnętrze powinno być komfortową przestrzenią do spędzania wspólnego czasu, a także oferowanie wysokiego bezpieczeństwa. Dopasowanie odpowiedniego typu auta jest zależne od wielkości rodzinnego grona. Inny model sprawdzi się w rodzinie 2+3 a inny w 7-osobowej. Warto wziąć pod
<span style="font-weight:900;">Samochód rodzinny – jaki powinien być idealnie dopasowany model?</span>&nbsp;

Jakie cechy powinien mieć samochód rodzinny?

Kluczowym czynnikiem podczas wyboru rodzinnego auta często jest przestronne wnętrze. Dlatego wybór pada najczęściej na SUV-y, kombi lub minivany. Każdy z nich oferuje prostą linię dachu z tyłu nadwozia. Przekłada się to zarówno na miejsce na bagaż, jak i zapas przestrzeni dla wyższych pasażerów z tyłu.

Kombi jest najniższym nadwoziem rodzinnym, więc zapewnia najmniej miejsca z nich trzech. Jednak niska linia dachu ułatwia np. montaż rowerów na bagażniku dachowym. Dlatego może być dobrym wyborem dla rodzin 2+1 czy 2+2. SUV oraz minivan mogą natomiast zaoferować nie tylko więcej miejsca niż kombi, ale również dodatkowe siedzenia. Są więc w stanie spełnić wymagania rodzin 2+3 a czasem również 7- oraz 8-osobowych.

Nie każdy SUV sprawdzi się tak samo dobrze w roli samochodu rodzinnego. SUV-y coupe o opadającej linii dachu oferują znacznie mniej miejsca. Modele crossover łączące cechy SUV-a z cechami innego nadwozia również nie zapewnią wszechstronności tak dużej, jak klasyczne SUV-y z terenowym napędem 4x4. Odpowiednio zaprojektowany model powinien oferować nie tylko przestronne, ale również elastyczne wnętrze. Na ogromną wszechstronność przekładają się trzy kluczowe czynniki:

 • możliwość składania oparcia tylnej kanapy w proporcji 40:20:40,
 • możliwość regulacji pochylenia oparcia,
 • możliwość przesuwania całej kanapy.

Land Rover Discovery zdjęcie rozmieszczenia foteli

7 FOTELI

258 litrów

Opcjonalny trzeci rząd siedzeń pozwala z łatwością pomieścić siedem dorosłych osób. Pokazana powyżej pojemność DIN (na mokro) odpowiada 172 litrom pojemności VDA (na sucho).
zdjęcie dwóch toreb podróżnych

Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo niezbędne w samochodzie rodzinnym

Na bezpieczeństwo samochodu wpływa zarówno masywne nadwozie SUV-a, jak i szereg nowoczesnych rozwiązań. Technologia powinna wspierać kierowcę podczas dalekich tras oraz podczas intensywnej jazdy w ruchu miejskim. Warto przyjrzeć się możliwościom wyposażenia samochodów w asystentów kierowcy, którzy wykrywają ruch pieszych czy poprawiają widoczność. Przydadzą się również tak proste, ale skuteczne rozwiązania jak mocowania ISOFIX.

MOCOWANIA ISOFIX – ABY MONTAŻ FOTELIKA NIE BYŁ IRYTUJĄCY

Mocowania ISOFIX zapewniają szybki, a także bezpieczny montaż fotelika dla dziecka. Dzięki temu można łatwo i sprawnie poruszać się na co dzień z fotelikiem połączonym z nosidełkiem. ISOFIX przydaje się również, gdy trzeba złożyć akurat tę część oparcia kanapy, przy której montowane są foteliki dziecięce.


Jeżeli samochód oferuje trzeci rząd siedzeń warto, aby tam również dostępne były mocowania ISOFIX.

Pakiet poduszek powietrznych – tak na wszelki wypadek

W samochodzie rodzinnym powinny znaleźć poduszki czołowe, boczne, oraz kurtyny. Poduszki boczne oraz kurtyny są kluczowe dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa jazdy – strefa zgniotu podczas zderzenia bocznego jest bardzo niewielka.

Poduszki boczne zapewniają wyższą ochronę osobom na przednich siedzeniach. W momencie uderzenia zabezpieczają ich przed wpadnięciem na siebie. Kurtyny natomiast rozwijają się na całej długości szyb bocznych i chronią głowy oraz twarze wszystkich pasażerów.

Układ jezdny dający bezpieczeństwo i pewność prowadzenia w każdych warunkach

Układ zawieszenia samochodu rodzinnego musi oferować wysoki komfort jazdy, ale również być odpowiednio stabilny w trudnych warunkach. Warto zatem rozważyć zawieszenie adaptacyjne, które pozwoli niezwykle skutecznie połączyć te cechy. Zmiana sztywności zawieszenia i parametrów układu napędowego umożliwia zarówno pewną jazdę na autostradach, jak i skuteczne tłumienie nierówności na miejskich ulicach.

W kwestii przeniesienia napędu najlepiej postawić na napęd 4x4. To rozwiązanie nie tylko zapewni wyższe bezpieczeństwo niż napęd na przód czy na tylne koła. Lepiej sprawdzi się również podczas rodzinnych wyjazdów. Napęd na cztery koła oferuje wyższe bezpieczeństwo w śnieżnych, deszczowych oraz każdych innych warunkach o obniżonej przyczepności. Dodatkowo napęd AWD, zachowujący parametry terenowe, pozwoli podczas wakacji dojechać maksymalnie blisko jeziora. Umożliwi też bezpieczne dotarcie do górskiej kwatery po szutrowych, żwirowych, czy trawiastych ścieżkach.

Najlepsze możliwości wykorzystania napędu 4x4 oferuje nadwozie SUV. Taki samochód powinien być jednak również zwrotny. Szczególnie jeżeli ma na co dzień poruszać się po mieście. Dlatego oprócz wymiarów warto zwrócić uwagę na parametry układu kierowniczego, takie jak promień skrętu i średnica zawracania – powinny one być na poziomie wyników osiąganych przez miejskie crossovery.

Rodzinny samochód powinien wykorzystywać układ napędowy łączący oszczędne spalanie oraz ograniczać emisję zanieczyszczeń. Musi być przy tym odpowiednio dynamiczny, aby podołać jeździe z dużą ilością bagaży. Optymalnym wyborem w ruchu miejskim jest model z napędem Plug-in Hybrid, który pozwala pokonać w trybie bezemisyjnym nawet kilkadziesiąt kilometrów. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zachowanie wysokich możliwości terenowych także w hybrydach Plug-in.

Elektroniczni asystenci kierowcy – bo dostrzegają to, czego nie widzi kierowca

Wyposażenie rodzinnego auta powinno uwzględnić dostępność systemów kamer oraz czujników. Ich zadaniem jest monitorowanie przestrzeni wokół nadwozia, aby zminimalizować ryzyko kolizji.

Kamera 3D zapewniająca obraz otoczenia pozwoli zauważyć niskie przeszkody blisko samochodu oraz w punktach zasłoniętych karoserią. Jedna z kamer dostępnych w modelach Land Rover łączy się z lusterkiem wstecznym, tworząc system ClearSight. Kamera w tylnej części nadwozia przekazuje obraz do ekranu ukrytego w lusterku wstecznym. Dzięki temu kierowca może wygodnie korzystać z lusterka, nawet pomimo bagaży i pasażerów zasłaniających widok do tyłu.

Wśród asystentów kierowcy warto wyróżnić system wykrywania ruchu poprzecznego z tyłu i z przodu. Dzięki temu kierowca jest ostrzegany o tym, że może dojść do kolizji. System ten powinien wykrywać nie tylko samochody, ale również pieszych i rowerzystów.

Pakiet asystentów kierowcy może oferować o wiele więcej systemów jak m.in.:


 • asystenta utrzymania i zmiany pasa ruchu,
  system awaryjnego hamowania,

 • asystenta rozpoznawania znaków drogowych,

 • system wykrywający zmęczenie,

 • tempomat adaptacyjny.


Ogniwa pryzmatyczne

Akcesoria niezbędne w samochodzie rodzinnym

Ilość miejsca i odpowiedni napęd nie są jeszcze wyznacznikami odpowiedniego wyboru. Kokpit rodzinnego auta powinien być wykonany z wysoką starannością przy użyciu materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu każda minuta spędzona w nim podczas długiej podróży będzie przyjemnością. Rodzinny model powinien również oferować użyteczne rozwiązania wewnątrz oraz na zewnątrz.

Wyposażenie wnętrza zwiększające komfort i wygodę

Wyposażenie wpływające na komfort jazdy, które warto uwzględnić w rodzinnym samochodzie to:


 • podgrzewane siedzenia włącznie z tylną kanapą – dla maksymalnego komfortu dla wszystkich pasażerów również zimą,

 • filtr przeciwpyłowy PM 2,5 z jonizatorem dokładnie oczyszczający powietrze w aucie,

 • klimatyzacja czterostrefowa zapewniająca optymalną temperaturę każdemu pasażerowi,

 • dach panoramiczny pozwalający podziwiać pasażerom niebo.


Kokpit rodzinnego auta musi zapewniać rozrywkę dzieciom, chociażby poprzez możliwość łatwego montażu tabletów do oglądania filmów. Istotny jest również dostęp do źródeł zasilania – gniazda USB pozwalające naładować urządzenie powinny być dostępne z każdego siedzenia.

Poza wygodną rozrywką zapewnioną przez urządzenia osobiste – smartfony i tablety – samochód sam w sobie powinien być źródłem przyjemności. Może zaoferować ją m.in. wysokiej jakości zestaw audio z systemem multimedialnym pozwalającym odtwarzać muzykę z wielu źródeł.

Ogniwa pryzmatyczne

Zewnętrzne akcesoria transportowe zwiększające użyteczność samochodu rodzinnego

Samochód rodzinny musi być wyposażony w relingi dachowe. Przestrzeń dachu jest znakomitym miejscem do transportu sprzętu sportowego o dużych gabarytach. Dobierając odpowiednie uchwyty, można na dachu przewieźć rowery, narty, snowboard, surfing, kajaki i wiele innych akcesoriów. Dzięki temu rodzinne SUV-y z napędem 4x4 pozwalają realizować rodzinne pasje sportowe w każdych warunkach.

Akcesoria zewnętrzne oferowane w SUV-ach najmocniej nastawionych na jazdę w terenie obejmują też m.in. wodoodporne schowki boczne na ubrania czy namiot dachowy. Efektem tego, pozwolą zrealizować najbardziej wymagające rodzinne wyjazdy.

Hak holowniczy – wszechstronny dodatek dla aktywnych rodzin

Wyposażenie rodzinnego auta w hak sprawi, że samochód sprawdzi się podczas wyjazdów z przyczepą kempingową. Aby móc podróżować z dużą kilkuosobową przyczepą należy zwrócić uwagę na uciąg. Rodzinne przyczepy cechują się dopuszczalną masą całkowitą holowanej przyczepy na poziomie 1300-1600 kg. Zdarzają się również modele o DMC przyczepy dochodzącej do 2,8 tony. Dlatego optymalnym wyborem dla rodziny chcącej zawsze podróżować komfortowo z przyczepą dla 7 czy 8 osób jest samochód o uciągu na poziomie 2500-3500 kg. Przy mniejszych przyczepach dla 3 czy 4 osób wystarczy uciąg na poziomie 1500 kg. Komponując zespół samochodu i przyczepy warto przy tym sprawdzić regulacje związane z uprawnieniami do prowadzenia zespołu o danej masie całkowitej - zarówno w kraju, z którego wyruszamy, jak i we wszystkich krajach, jakie planujemy odwiedzić.

Oprócz uciągu istotny jest również nacisk na hak. Przeniesienie masy przyczepy bliżej haka poprawia jej stabilność. Rozsądnie, aby nacisk wynosił minimum 100 kg. Hak sprawdzi się nie tylko podczas wakacji z przyczepą. Można wykorzystać małą przyczepkę bez hamulca o DMC 750 kg do przewiezienia sprzętu na działkę, czy transportu motocykla.

Akcesoria do przewozu zwierząt – dla wygody właściciela i komfortu czworonoga

Akcesoria dla rodzin podróżujących z psami pozwolą ograniczyć zabrudzenia – mata do bagażnika jest łatwa w czyszczeniu. Dzięki temu skutecznie ochroni podłogę bagażnika przed łapami, które biegały po piasku błocie czy śniegu. Przydatnym elementem jest również rampa, która ułatwi czworonogowi wsiadanie do wysoko osadzonego bagażnika rodzinnego SUV-a. Swojego pupila warto wyposażyć również w miskę, która nie rozlewa i zapewnia stały dostęp do świeżej wody.

Rodzinne SUV-y Land Rover – auta o wszechstronnych możliwościach

Wśród modeli Land Rover najlepiej dopasowane do rodzinnych potrzeb są samochody z gamy Discovery. Discovery oraz Discovery Sport łączą w sobie wszystkie cechy idealnego auta dla rodziny:

 • przestronne wnętrza dostępne w wersjach 5 i 7 miejscowych,
 • napęd na cztery koła niezwykle skuteczny na asfalcie i w terenie,
 • bogate wyposażenie przekładające się na komfort podróży,
 • wiele systemów asystujących kierowcy dla podniesienia bezpieczeństwa jazdy i wygody użytkowania.

W efekcie są one znakomitymi przykładami tego, jaki powinien być idealny rodzinny SUV.

Ogniwa pryzmatyczne

Discovery – maksymalnie przestronny rodzinny SUV

Discovery to samochód dla rodziny poszukującej maksymalnie dużego i przestronnego modelu. Jest to również odpowiedni SUV dla rodziny 5+2. Dwa pełnowymiarowe fotele w części bagażowej pozwalają podróżować w 7 dorosłych osób. Tak wysokie możliwości osiągnięto dzięki imponującym wymiarom nadwozia:


 • długość – 4 956 mm,

 • szerokość z lusterkami – 2 220 mm,

 • wysokość – 1 888 mm,

 • pojemność bagażnika – 1 137 l (5 os.), 2 391 l (2 os.), 258 l (7 os.).


W układzie napędowym modelu Discovery zastosowano skrzynię rozdzielczą z reduktorem. W efekcie samochód zapewnia możliwość jazdy w wymagających warunkach terenowych. Imponujący uciąg do 3500 kg sprawia, że jest to również znakomity SUV do ciągnięcia przyczepy.

Discovery Sport – uniwersalny SUV dla rodziny 2+3

Discovery Sport został zaprojektowany tak, aby połączyć możliwie przestronne wnętrze oraz wygodę użytkowania w każdych warunkach. Model wykorzystuje poprzecznie montowany silnik. Dzięki temu jego przód jest krótszy, a kokpit oferuje więcej miejsca. Wymiary samochodu przekładają się na niezwykłą zwrotność i wygodę w ruchu miejskim:


 • długość – 4 597 mm,

 • szerokość z lusterkami – 2 173 mm,

 • wysokość – 1 727 mm,

 • pojemność bagażnika – 963 l (5 os.), 1 574 l (2 os.), 157 l (7 os.).


Kompaktowy Discovery Sport również oferuje dodatkowe siedzenia w bagażniku. Jest także dostępny w hybrydowej wersji PHEV, która pozwala pokonać do 66 km w trybie elektrycznym.

Ogniwa pryzmatyczne

Luksusowe i terenowe rodzinne SUV-y Land Rover

Samochodem, który zapoczątkował trend budowania luksusowych SUV-ów, był Range Rover. Obecnie oferowana generacja Range Rovera w dalszym ciągu wykorzystuje wyrafinowane elementy przyczyniające się do podnoszenia jakości podróży każdego członka rodziny. Samochód jest dostępny w wersji z czteromiejscowym wnętrzem limuzyny oraz w równie luksusowej konfiguracji 7-miejscowej.

Każdy Land Rover z łatwością sprosta wyzwaniom w terenie dzięki zastosowaniu napędu 4x4 opracowanego przez inżynierów marki. Jeżeli jednak rodzinny SUV ma być użytkowany na bezdrożach wyjątkowo często, to najlepszym wyborem będzie Defender 130. W tej wersji samochód dysponuje miejscem dla nawet 8 osób. Będzie zatem wyjątkowo użyteczny podczas wspólnych wypraw w licznym rodzinnym gronie.


Ogniwa pryzmatyczne

Najczęściej zadawane pytania

OTWÓRZ

Jaki samochód kupić dla rodziny?

Jaki samochód jest dobry dla 5 osobowej rodziny?

Dlaczego SUV jest dobrym wyborem dla rodziny?

Jaki samochód jest najlepszy do jazdy w 7 osób?

Jaki rodzinny SUV jest najlepszym wyborem do miasta?

Jakie systemy bezpieczeństwa powinno posiadać auto rodzinne?
Jaką pojemność bagażnika mają samochody rodzinne Land Rover?
Czy samochody Land Rover są dostosowane do montażu fotelików dziecięcych?
Jakie akcesoria do przewozu zwierząt powinno posiadać rodzinne auto?